شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟

روشهای ثبت شرکت در ایران
روش‌ های ثبت شرکت در ایران
2015-11-11
شرکت-سهامی-خاص
شرکت سهامی خاص
2015-11-12
Show all

شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟

شرکت-چه-فرقی-با-موسسه-دارد؟

با نگاه به لیست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مشاهده می‌کنید که علاوه بر هزاران شرکتی که ثبت شده، تعداد زیادی موسسه هم به چشم می‌خورد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟

در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟ اما قبل از هر چیز باید ابتدا شرکت و موسسه را تعریف کنیم.

شرکت چیست

مطابق با تعریف قانون مدنی، به اجتماع حقوق مالکین در شی واحد به نفع اشاعه شرکت یا کمپانی (Company) گفته می‌شود. در واقع شرکت به مجموعه افرادی گفته می‌شود که بر اساس یک قرارداد مشترک گرد هم جمع شده و سود به دست آمده از فعالیت را بین خود تقسیم می‌کنند.

بر طبق ماده 20 قانون تجارت هفت نوع شرکت سهامی، مسئولیت محدود، تضامنی، مختلط غیر سهامی، مختلط سهامی، نسبی و تعاونی وجود دارد.

موسسه چیست

در تعریف موسسه می‌توان گفت که به جز انواع شرکت، برخی شرکت‌ها وجود دارند که هدف از بنیان آنها، کارهای غیرتجاری مثل فعالیت ادبی، علمی، خیریه، خدماتی و… است که به آنها موسسه گفته می‌شود.

موسسات دو نوع هستند:

موسسات غیر انتفاعی مثل انجمن‌های ادبی، علمی، اسلامی‌و … که هدف از تاسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضای خود نیست.

موسسات غیر تجاری مثل آموزشگاه‌های علمی، زبان، فنی، مدارس غیر انتفاعی و … که هدف از تاسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضا است.

تا به اینجا با تعریف شرکت و موسسه آشنا شدیم اما هنوز پاسخ سوال خود را نگرفته‌ایم. با یک نگاه اجمالی به این تعاریف می‌توان تفاوت بین شرکت و موسسه را فهمید.

حال زمان پاسخ دهی به این سوال است که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟

تفاوت شرکت با موسسه

کسی که یک شرکت ثبت می‌کند، هدفی صرفا تجاری داشته و برای رسیدن به سود و سرمایه بیشتر فعالیت می‌کند. در حالی که افرادی که اقدام به ثبت موسسه می‌کنند، هدفی والا و نامحدود دارند که رسیدن به سود اقتصادی هم جزیی از آن است.

دومین مورد تفاوت این است که برای ثبت شرکت با توجه به نوع آن حداقل به دو نفر نیاز است، در صورتی که ثبت موسسه به وسیله یک نفر هم امکان پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکتها یا ثبت موسسه می‌توانید به صفحات آنها مراجعه نمایید.

 

دیدگاه ها بسته شده است