ثبت شرکت هلدینگ

ثبت شرکت هلدینگ

ثبت شرکت هلدینگ

ثبت شرکت هلدینگ

هلدینگ از واژه لاتین Hold به معنی نگه داشتن گرفته شده است و شرکت هلدینگ یا شرکت مادر (Holding Company) به شرکتی گفته می‌شود که عملا هیچگونه فعالیت تجاری نداشته و تنها از طریق داشتن سهام، فعالیت شرکت‌های دیگر را کنترل می‌کند.

شرکت هلدینگ با نام‌های دیگری مثل شرکت مادر، دارنده، کنترل کننده، مالک، صاحب سهام و شرکت اصلی هم خوانده می‌شود.

فعالیت اصلی در این نوع از شرکت، خرید بیش از 50 درصد سهام است و اگر یک شرکت هلدینگ به دلایلی غیر از کنترل، سهام مابقی شرکت‌ها را خریداری کند، یک شرکت سرمایه گذاری محسوب شده و دیگر شرکت مادر نیست.

از بزرگترین شرکت‌های هلدینگ در دنیا می توان به نوکیا، سامسونگ، ال جی و… و در ایران به شستا، غدیر، صندوق بازنشستگی ایران و… اشاره کرد.

داشتن و ثبت شرکت هلدینگ مزایا و معایب خودش را دارد. در واقع با داشتن یک شرکت مادر می‌توان از طریق کنترل شرکت‌ها به سود بیشتر رسید. اما توجه داشته باشید که شرکت مادر، سهامی شرکت‌های تولیدی را تا حدی خریداری می‌کند که بتواند برای آنها تصمیم گیری کند. از جمله معایب اینگونه شرکت‌ها هم می‌توان به هزینه‌های بسیار آن اشاره کرد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت هلدینگ

  1. آگهی تاسیس شرکت مادر
  2. ارائه نامه نمایندگی شرکت مادر جهت ثبت شرکت هلدینگ
  3. ارائه کپی مدارک هویتی سایر سهامداران (حداقل 2نفر) اعم از حقیقی یا حقوقی
  4. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نماینده شرکت مادر و سایر اعضای هیئت مدیره و بازرسین

 

چند نکته:

·         هر شرکت هلدینگ می‌تواند در زمینه‌های مختلف بازرگانی، خدماتی، صنعتی و… فعالیت داشته باشد.

·         شرکت‌های مادری که با مجوز سازمان بورس به ثبت می‌رسند، حتما باید در قالب شرکت سهامی عام یا خاص ثبت شوند.

·         برای قرار دادن واژه ” هلدینگ ” قبل از نام شرکت باید قبل از ثبت شرکت از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز مربوطه را گرفت.

·         سرمایه ثبت شرکت هلدینگ از نوع سهامی خاص پنجاه میلیارد ریال و در ثبت شرکت هلدینگ از نوع سهامی عام صد میلیارد ریال است.

شركت مادر در ایران

به دلیل عدم وجود قانون و مقررات جامع در زمینه شرکت‌های هلدینگ، معمولا اصطلاح هلدینگ و سرمایه‌گذاری را برای یک شرکت به کار می‌برند. اگرچه ساختار این دو شرکت از نظر حقوقی با هم متفاوت بوده، اما از دید عموم یکی هستند. شرکت مادر، اداره شرکت‌های تابعه را بر عهده داشته و شرکت سرمایه‌گذاری، نهادی است که در امر خرید و فروش سهام سود آور است.

نكته: در قانون تجارت ایران كنترل یك شركت توسط شركت مادر، از طریق تحصیل بیش از 50 درصد سهام آن معمول است و شركتی كه بیش از 50 درصد سهامش در اختیار شركت دیگر است، شركت فرعی تلقی می‌شود.

 


تمامی حقوق برای ثبت شتاب محفوظ است. | طراحی و توسعه: محمد صبور