ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی یا Co-Operative، شرکتی است که از تجمع چند هم صنف برای رسیدن به یک سود مشترک تشکیل می‌شود.

افراد تشکیل دهنده یک شرکت تعاونی جمعیت کوچکی را تشکیل می‌دهند که سرمایه مشخصی را در میان گذاشته و کالای مورد نیاز اعضا را بدون واسطه خریداری کرده و با همان قیمت یا سود خیلی کم به اعضا فروخته و به این طریق واسطه‌های غیر ضروری را حذف می‌کنند.

خارج شدن از این شرکت کاملا اختیاری است و اگر خروج فردی باعث ایجاد ضرر برای تعاونی شود، آن شخص باید ضرر وارده را جبران کند.

در صورتی که یکی از اعضای تعاونی فوت کند، ورثه او در صورت داشتن شرایط مورد نظر، عضو شرکت تعاونی به حساب می‌آیند. در صورت زیاد بودن ورثه، انها باید مابه التفاوت افزایش سهم ناشی از تعدد خود را بپردازند.

به این نکته توجه داشته باشید که به هنگام ثبت شرکت تعاونی، ذکر عنوان “تعاونی” در تابلو و سر برگ شرکت ضروری است.

شرایط عضویت در شرکت‌های تعاونی 

 1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر
 3. خرید حداقل سهام در اساسنامه
 4. عدم عضویت در شرکت‌های تعاونی مشابه
 5. نوشتن درخواست برای عضو شدن در تعاونی
 6. نوشتن تعهدنامه برای رعایت قوانین و مقررات تعاونی

 

مدارک مورد نیاز به هنگام ثبت شرکت تعاونی

الف) برگ عدم سوء پیشینه
ب) تصویر شناسنامه و مدارک تحصیلی
ج) گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت

* کارکنان رسمی و پیمانی دولت با ارائه گواهی یا حکم کارگزینی از بند ب و ج معافند.
اداره تعاون پس از وصول تقاضانامه ثبت شرکت تعاونی و بررسی طرح پیشنهادی در مدت 5 روز نظر مثبت یا منفی خود را به هیات مؤسس اعلام و در صورت موافقت، نمونه اساسنامه شرکت تعاونی و فرم‌های مورد نیاز را در اختیار نماینده هیات موسس قرار خواهد داد.

اقدامات لازم پس از اخذ موافقت هیات موسس برای ثبت شرکت تعاونی

 1. افتتاح حساب به نام «تعاونی در شرف تأسیس» در بانک توسعه تعاون و یا حسابی که توسط بانک توسعه تعاون در یکی از بانکها تعیین می‌گردد.
 2. دعوت از افراد واجد شرایط عضویت ضمن اعلام خلاصه‌ای از کلیات طرح و اساسنامه پیشنهادی، شرایط عضویت و مهلت پذیرش تقاضای عضویت، شماره و مشخصات حساب افتتاح شده و مبلغ لازم التأدیه هر یک از اعضاء و ذکر نحوه صدور آگهی‌های بعدی تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی
 3. بررسی شرایط داوطلبان و پذیرش واجدین شرایط عضویت در شرکت تعاونی و دریافت گواهی واریز وجه لازم التادیه سهام آنها و صدور برگ اجازه ورود به جلسه اولین مجمع عمومی عادی
 4. دریافت مجوز فعالیت در موضوع طرح پیشنهادی از مراجع ذیربط (در صورت نیاز به مجوز فعالیت) به نام اعضای هیات موسس تعاونی در شرف تأسیس
 5. انتشار آگهی دعوت اولین مجمع عمومی عادی با رعایت فاصله زمانی حداقل 20 روز و حداکثر 40 روز  از تاریخ انتشار آگهی دعوت با تاریخ تشکیل مجمع عمومی عادی
 6. ثبت نام نامزدهای تصدی سمتهای هیأت مدیره و بازرسی
 7. ارسال یک نسخه از آگهی دعوت به منظور درخواست از  اداره تعاون جهت معرفی ناظر در اولین جلسه مجمع عمومی عادی
 8. ارزیابی آورده‌های غیر نقدی داوطلبان عضویت که متناسب و مورد نیاز طرح باشد، توسط کارشناس رسمی دادگستری و با انجام تشریفات قانونی لازم
  سایر اقدامات مربوط به برگزاری اولین مجمع عمومی عادی تا انتخاب هیات رئیسه مجمع (رئیس، منشی، و دو ناظر) از قبیل اخذ برگه  ورود به جلسه مجمع از داوطلبان و تکمیل فهرست اسامی حاضرین همراه با امضای آنان که باید تحویل هیات رئیسه شود. ضمناً در شرکتهای تعاونی بزرگ، اعضای هیأت رئیسه مرکب از 9 نفر (رئیس، نائب‌رئیس،‌ منشی و چهار ناظر) خواهد بود.
 9. تدوین اساسنامه پیشنهادی شرکت تعاونی

 

انواع شرکت تعاونی:

شرکت‌های تعاونی با توجه به نوع فعالیت و عضویت اعضاء، دو نوع هستند.

الف) از لحاظ نوع فعالیت:

شرکت تعاونی تولیدی:

شرکتی که در امور کشاورزی، دامداری، شیلات، صنعت، دامپروری، پرورش و صید ماهی و…. فعالیت می‌کند.

شرکت تعاونی توزیعی:

شرکتی که فعالیت آن در زمینه تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و… باشد.

ب) از لحاظ نوع عضویت:

تعاونی عام:

عضویت در این نوع تعاونی برای عموم آزاد است و تعداد اعضا حداقل باید 500 نفر و بر اساس نوع تعاونی که وزارت تعاون مشخص کرده باشد.

تعاونی خاص:

عضویت در این نوع از شرکت برای یک گروه خاص مثل دانشجویان، کارگران، زنان، کشاورزان، پزشکان و…، اعضا هر صنف و نظایر آن با رعایت شرایط آزاد تعیین می‌شود.

 

ارکان تصمیم گیرنده در شرکت‌های تعاونی

مجمع عمومی که از اجتماع اعضای تعاونی یا نمایندگان تشکیل می‌شود، بالاترین مرجع تصمیم گیری و نظارت در امور شرکت‌های تعاونی بوده و هر عضو آن بدون در نظر گرفتن میزان سهمش، دارای یک رای است. این مجمع شامل دو بخش عمومی عادی و عمومی فوق‌العاده است.

مجمع عمومی عادی:

این مجمع تنها یکبار در سال، پس از پایان سال مالی و برای انجام وظایف قانونی تشکیل می‌شود و وظایف آن به شرح زیر است:

انتخاب هیات مدیره و بازرس یا بازرسان برای مدت ٢ سال
رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره ترازنامه و حساب سود و زیان
تعیین خط مشی و برنامه شرکت تعاونی و تصویب بودجه جاری و سرمایه گذاری و اعتبارات وام‌های درخواستی و سایر عملیات مالی به پیشنهاد هیات مدیره و….

مجمع عمومی فوق‌العاده:

این مجمع با درخواست کتبی حداقل یک سوم از اعضای تعاونی یا اکثریت مطلق اعضا هیات مدیره یا بازرسان و با حضور حداقل دو سوم اعضای کل مجمع تشکیل می‌شود.

در صورتی که مجمع عمومی فوق‌العاده توسط هیات مدیره و ظرف مدت یک ماه تشکیل نگردد، وزارت تعاون این کار را انجام می‌دهد.

وظایف مجمع عمومی فوق‌العاده:

ادغام یا انحلال شرکت تعاونی
تغییر در مواد اساسنامه شرکت تعاونی (درحدود قانون

تصمیم گیری نسبت به عزل یا قبول استعفای هیات مدیره

 

ادغام شرکت تعاونی:

شرکت‌های تعاونی می‌توانند توسط مجمع عمومی فوق‌العاده با یکدیگر ادغام شوند. پس از ادغام تعاونی‌های مورد نظر باید مدارک مورد نیاز را ظرف مدت دو هفته جهت ثبت نام به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل دهند.

انحلال شرکت تعاونی:

به طور معمول شرکت‌های تعاونی با رای مجمع عمومی یا وزارت تعاون در صورت جود یکی از دلایل زیر منحل می‌شوند:

توقف بیش از یك سال بدون عذر موجه

انقضای مدت تعیین شده در اساسنامه مربوط، در صورتی كه در اساسنامه مدت تعیین شده باشد و مجمع عمومی مدت را تمدید نكرده باشد.

در صورت تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده كاهش تعداد اعضا از حد نصاب مقرر در صورتی كه حداكثر ظرف مدت ٣ ماه تعداد اعضا به نصاب مقرر نرسیده باشد.

عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط، پس از ٣ بار اخطار كتبی در سال به وسلیه وزارت تعاون بر طبق آیین نامه مربوط و بالاخره در صورت ورشكستگی طبق قوانین مربوط


تمامی حقوق برای ثبت شتاب محفوظ است. | طراحی و توسعه: محمد صبور