ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی

ماده 116 قانون تجارت شرکت تضامنی را اینگونه تعریف می‌کند: شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود. اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است.

چند قانون درباره ثبت شرکت تضامنی

ماده 117 قانون تجارت می‌گوید در اسم شرکت تضامنی باید عبارت ” شرکت تضامنی” و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد، باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده، عبارت ” و شرکا” یا ” و برادران” قید شود.

ماده 118 قانون تجارت می‌گوید: شرکت تضامنی وقتی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه غیر نقدی تقدیم و تسلیم شده باشد.

ماده 119: در شرکت تضامنی منافع به نفع سهم الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود مگر آنکه در شرکت نامه غیر این قید شده باشد.

ماده 120: در شرکت تضامنی شرکا باید لااقل یک نفر از میان خود یا از خارج را به سمت مدیری معین نمایند.

ماده 123: در شرکت تضامنی هیچ یک از شرکا نمی‌توانند سهم خود را به دیگری منتقل کند، مگر به رضایت تمام شرکا

 

شرکا در شرکت تضامنی

برای ثبت یک شرکت تضامنی حداقل به دو نفر اعضا نیاز است. شرکا باید بالغ و سن آنها بالای 18 سال باشد.

میزان سرمایه به هنگام ثبت شرکت تضامنی

طبق قانون و برای ثبت شرکت تضامنی باید سرمایه نقدی تادیه و آورده غیر نقدی تحویل داده شود. سرمایه نقدی حتما باید پول باشد، سفته یا چک مورد قبول نیست و اگر مدیران شرکت به جای وجه نقد، اسناد تجاری قبول یا تسلیم کند، کلاهبرداری به حساب خواهد آمد.

تنظیم اساسنامه در ثبت شرکت تضامنی

به هنگام ثبت شرکت تضامنی اساسنامه شرکت که همان آیین نامه داخلی شرکت هم به حساب می‌آید، باید به وسیله موسسین شرکت تنظیم شود.

هر شرکت ممکن است علاوه بر اساسنامه، یک شرکت‌نامه هم داشته باشد. شرکت‌نامه قراردادی است که به شکل کتبی، به صورت قانونی و بین شرکاتنظیم می‌شود.

حداقل مواردی که باید در شرکت‌نامه قید شود عبارتند از:

مدیران

نام شرکت

اسامی شرکا

سرمایه شرکت

مرکز اصلی شرکت

نوع و موضوع شرکت

میزان سهم الشرکه

مبدا تشکیل شرکت و مدت آن

و…..

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی 

گواهی عدم سوء پیشینه

مجوز از مراجع ذیصلاح ( در صورت نیاز )

فتوکپی شناسنامه و کارت ملی شرکاء

 

توجه:

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه فقط برای اعضای هیات مدیره الزامی ست.

 

دلایل انحلال یک شرکت تضامنی
 1. در صورت تراضی تمام شركا
 2. در صورت تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده شركت تضامنی
 3. در صورت فوت یا محجوریت یكی از شركا و قید این امر در اساسنامه
 4. در صورتی كه ورشكست شده باشد. (ورشكستگی توقف از پرداخت دیون است)
 5. شركت برای انجام هدفی تاسیس شده و آن امر انجام گردد و یا انجام آن غیر مقدور باشد.
 6. در صورتی كه احدی از شركا شركت را فسخ نماید و وفق اساسنامه اجازه این كار را داشته باشند.
 7. در صورتی كه احدی از شركا بنا به دلایلی از محكمه درخواست انحلال كرده و محكمه آن دلایل را موجه دانسته و حكم به انحلال شركت بدهد.
 8. شركت برای مدتی معین تشكیل و آن مدت منقضی شده و قبل از انقضای اخرین روز صورت‌جلسه تمدید مدت تحویل اداره ثبت شركت‌ها نشده باشد.
 9. در صورتی كه احدی از شركا ورشكست شود و سهم ورشكسته در شركت از منافع كافی برای پرداخت دیون وی نباشد، می‌توانند تقاضای انحلال شركت را نمایند؛ مشروط بر اینكه شش ماه قبل قصد خود را بوسیله اظهارنامه به اطلاع شركت رسانده باشند. در این صورت سایر شركا می‌توانند قبل از صدور رای قطعی دایر بر انحلال شركت با پرداخت طلب طلبكاران (تاحد دارایی مدیون) یا با جلب رضایت آنان به طرق دیگر از انحلال شركت جلوگیری بعمل آورند.
 10. در صورت انحلال شركت احدی از شركا یا خارج از شركا به عنوان مدیر تصفیه انتخاب خواهد شد.
 11. هر كس كه به عنوان شریك ضامن وارد شركت تضامنی شود، متضامنا با سایر شركا مسئول پرداخت قروضی خواهد بود كه قبل از ورود وی حاصل شده و اعم از اینكه تغییری در اسم شركت داده یا نداده شده باشد. چنانچه شركا قراری فیمابین برخلاف فوق نموده باشند این قرار در مقابل اشخاص ثالث كان لم یكن خواهد بود ( ماده ١٢٥ ق ت) در صورت فوت یا محجوریت یكی از شركا بقای شركت منوط به رضایت سایر شركا و قائم مقام متوفی خواهد بود. ( مواد ١٣٩ و ١٤٠ ق ت)
 12. هر گاه شركت تضامنی منحل شود تا زمانی كه دیون شركت از دارایی آن پرداخت نشده باشد هیچكدام از طلبكاران شخصی شركا حقی در آن دارایی نخواهند داشت. اگر دارایی شركت برای پرداخت قروض كافی نباشد طلبكاران شركت حق دارند بقیه طلب خود را از تمام یا فرد فرد شركای ضامن مطالبه نمایند. ولی طلبكاران شركت بر طلبكاران شخصی شركا حق تقدمی ندارند ( ماده ١٢٦ ق ت) و در صورتی می‌توان شركا را برای وصول طلب تحت تعقیب قرار داد كه شركت منحل شده باشد.
اختیارات مدیر:

قانون تجارت در دو ماده به طور صریح در مورد اختیارات مدیر اشاره شده است:

ماده 132 قانون تجارت: در جبران ضررهای وارده به شرکت، تقسیم سود ممنوع است.

ماده 134 قانون تجارت: محدودیت انجام عملیات تجارتی

مسئولیت مدیر در برابر شرکت از مقررات پیروی می‌کند. مسئولیت مدنی یک مدیر در برابر شریک هایش، از اصول کلی حقوق مدنی تبعیت می‌کند.


تمامی حقوق برای ثبت شتاب محفوظ است. | طراحی و توسعه: محمد صبور