ثبت اختراع

ثبت اختراع

ثبت اختراع

ثبت اختراع

Patent یا ثبت اختراع، یک حق انحصاری است که در ازای یک اختراع یا یک ایده ثبت شده به مخترع داده می‌شود. هر Patent از صاحب اختراع محافظت کرده و به این شکل است که، هیچ اختراعی بدون رضایت مخترع قابل ساخت، توزیع و یا فروش نیست.

حفاظت از یک اختراع به مدت 20 سال امکان پذیر است که این قانون در کشورهای مختلف، متفاوت است.

اختراع یا همان Invention ثمره تلاش فکری و تراوشات ذهنی یک مخترع است.

سازمان جهانی مالکیت معنوی، اختراع را محصول یا فرایندی می‌داند که برای انجام یک کار، یک راه جدید ارائه می‌دهد.

دولت هر کشور به مخترع یک حق ثبت یا حق امتیاز اختراع می‌دهد که بر طبق آن مخترع می‌تواند از آن اختراع بهره برداری کند.

امتیاز حق ثبت اختراع

محصول: یک راه حل تکنولوژی که در یک محصول به کار رفته و به صاحبش حق امتیاز تهیه، استفاده، فروش و صادرات آن محصول را می‌دهد.

فرایند: زمانی این حق داده می‌شود که از یک راه حل تکنولوژیکی در یک فرایند تولید استفاده شده و به صاحب آن امتیازاتی برای ساخت، استفاده و تجارت محصولات به دست آمده از آن فرایند را می‌دهد.

 

پس به دو شکل و توسط قانون از ثبت اختراع حمایت می‌شود:

  1. ایجابی: دارنده حق استفاده و بهره‌وری از خلاقیت و تلاش ذهنی خود را دارد.
  2. سلبی: سایرین را مکلف می‌کند که به این حقوق احترام گذاشته و مخترع حق انحصاری نسبت به ساخت، صادرات، واردات، عرضه، فروش و … را دارد.

گاهی برخی از اختراعات، استثنا و غیر قابل ثبت بوده و طبق ماده 4 قانون از حیطه حمایت اختراعات خارج‌اند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

الف) کشفیات، نظریه‌های علمی، روش‌های ریاضی و آثار هنری

ب) طرح‌ها و قواعد با روش‌های انجام کار تجاری و سایر فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی

ج) منابع ژنتیک و اجراء ژنتیک تشکیل دهنده آنها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آنها

د) روش‌های تشخیص و معالجه بیماری‌های انسان یا حیوان ( این بند شامل فرآورده‌های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روشهای مزبور نمی‌شود).

ه) آنچه قبلا در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.
نکته مهم:

به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است یک ایده خوب به ذهن افراد زیادی برسد و کسی برنده است که آن را سریع‌تر عملی کند. پس اگر ایده‌ای به ذهنتان رسید، تعلل نکنید و سریعتر آن را به مرحله عمل برسانید.

برای ثبت اختراع و طرح صنعتی می‌توانید از طریق شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند اقدام کنید چرا که امکان ثبت به شکل حضوری غیر ممکن است.

هشدار: به هر سایت اعتماد نکرده و طرح خود را در اختیار آنها قرار ندهید و مراقب سایت‌هایی که با اسم ثبت اختراع در حال فعالیتند باشید.
روند ثبت اختراع به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و لذا متقاضیان لازم است پس از تهیه مدارک زیر، روند درخواست خود را از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیگیری نمایند.

 


تمامی حقوق برای ثبت شتاب محفوظ است. | طراحی و توسعه: محمد صبور