تفاوت شرکت سهامی‌ خاص با مسئولیت محدود

شرکت-با-مسئولیت-محدود
شرکت مسئولیت محدود
2015-11-17
Show all

تفاوت شرکت سهامی‌ خاص با مسئولیت محدود

تفاوت-و-شباهت-مسئولیت-محدود

از جمله شرکت‌هایی که قابلیت ثبت در ایران را دارند، شرکت سهامی ‌خاص و مسئولیت محدود است. در دو صفحه ثبت شرکت سهامی ‌خاص و ثبت شرکت مسئولیت محدود درباره این دو شرکت، مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت آنها صحبت شده است.

در این نوشتار شما را با تفاوت شرکت سهامی‌ خاص با مسئولیت محدود آشنا‌ می‌کنیم.

تفاوت

از جمله تفاوت شرکت سهامی‌ خاص با مسئولیت محدود این است که شرکت سهامی خاص با حداقل 3 نفر قابل ثبت است، در حالی که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به حداقل 2 نفر احتیاج است.

سرمایه‌گذاری در شرکت سهامی خاص اینگونه است که حداقل 35 درصد سرمایه در یکی از بانک‌ها به عنوان سپرده گذاشته و 65 درصد باقیمانده آن در تعهد شرکا باقی‌می‌ماند. اما در شرکت با مسئولیت محدود تمام سرمایه در دست مدیر عامل خواهد بود.

انتخاب بازرس در شرکت مسئولیت محدود اختیاری است در حالی که در شرکت سهامی خاص باید دو نفر را به عنوان بازرس اصل و علی البدل انتخاب کرد.

مدیر در شرکت سهامی خاص به مدت دو سال حق مدیریت دارد، در حالی که در شرکت مسئولیت محدود، مدت مدیریت هیچ محدودیتی نداشته و حتی مدیر‌ می‌تواند به مدت نامحدود مدیریت کند.

یکی دیگر از تفاوت شرکت سهامی‌ خاص با مسئولیت محدود این است که در شرکت مسئولیت محدود نیازی به انتخاب یک روزنامه کثیرالانتشار نیست در حالی که در شرکت سهامی خاص برای درج آگهی‌های دعوت، انتخاب یک روزنامه کثیرالانتشار ضروری است.

در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به شکل سهم الشرکه در بین شرکا تقسیم‌ می‌شود و میزان مسئولیت آنها در برابر قروض به اندازه همان سهم الشرکه است. در شرکت سهامی خاص، سرمایه به شکل سهام بین شرکا تقسیم شده و هر شریک فارغ از میزان سرمایه‌ای که در شرکت گذاشته، در برابر قروض و تعهدات شرکت مسئول است.

در شرکت سهامی‌ مدیر یا مدیران باید از بین سهامداران انتخاب شوند، اما مدیران در شرکت مسئولیت محدود را‌ می‌توان از بین شرکا یا خارج از آنها انتخاب کرد.

تشکیل مجمع عمومی ‌در شرکت سهامی ‌نسبت به مسئولیت محدود به شکل آسان‌تری انجام‌ میگیرد. مجمع در شرکت سهامی ‌عام متشکل از هیات رئیسه، رئیس مجمع، دو ناظر و یک منشی است در حالی که در شرکت مسئولیت محدود مجمع زمانی تشکیل خواهد شد که تعداد شرکا بیشتر از 12 نفر باشد.

نهمین تفاوت شرکت سهامی‌ خاص با مسئولیت محدود این است که تقسیم سود در سهامی ‌خاص به نسبت تعداد سهام بین شرکا تقسیم ‌می‌شود در حالی که در مسئولیت محدود تقسیم سود به میزان سهم الشرکه شرکا است.

اگر بخشی از سرمایه شرکت آورده‌های غیر نقدی باشد، در مسئولیت محدود تقویم این آورده‌ها و مسئولیت صحت آنها با شرکا خواهد بود. در صورتی که در سهامی‌ خاص تقویم آورده غیر نقدی به وسیله کارشناس رسمی‌ دادگستری انجام ‌می‌گیرد.

مواردی که در بالا ذکر شد، تفاوت این دو شرکت را نشان‌ می‌دهد. اما باید به این نکته توجه داشت که این دو شرکت علاوه بر تفاوت، شباهت‌هایی هم دارند.

 

شباهت

در هر دو شرکت، افزایش سرمایه اختیاری است.

حداقل سرمایه برای تشکیل هر دو شرکت یک میلیون ریال است.

در شرکت سهامی ‌حق رای به تعداد سهام و در مسئولیت محدود به نسبت سرمایه است.

7 دیدگاه ها

 1. حسین می‌گه:

  ممنون مطلب خوبی بود

 2. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 3. آهنگ کردی می‌گه:

  سلام.وبسایت جالبی دارید.خیلی
  زحمت میکشید بابتش و ازین بابت کمال تشکر رو دارم

 4. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 5. آهنگ مذهبی می‌گه:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب فوق
  العاده

 6. اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 7. muzicir.com می‌گه:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *