تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود

روشهای ثبت شرکت در ایران
روش‌ های ثبت شرکت در ایران
2015-11-11
Show all

تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود

تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود

تبدیل شرکت سهامی‌خاص به مسئولیت محدود

راه‌های مختلفی برای داشتن یک فعالیت اقتصادی وجود دارد، از آن جمله می‌توان به ثبت شرکت اشاره کرد. شرکت انواع مختلفی دارد که در این نوشتار درباره ثبت و تبدیل شرکت سهامی‌خاص به مسولیت محدود و یا بالعکس صحبت می‌کنیم.

اما قبل از اینکه در مورد تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود صحبت کنیم ابتدا باید این دو شرکت را تعریف کنیم.

شرکت سهامی‌خاص به شرکتی گفته می‌شود که به هنگام تاسیس، سرمایه اش به وسیله موسسین آن تامین می‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود هم به شرکتی گفته می‌شود که برای امور تجاری بین دو یا چند نفر تشکیل می‌گردد و هر کدام از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت شرکت سهامی‌خاص و یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود می‌توانید به صفحه آنها مراجعه کنید.

تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت سهامی‌خاص یا شرکت با مسئولیت محدود تفاوت دارد. ثبت شرکت سهامی‌خاص با حداقل سه نفر ممکن است و نیازی نیست که میزان سهام آن در دفاتر رسمی‌ثبت شود در حالی که شرکت با مسئولیت محدود به صورت اعلامی‌است.

به هنگام ثبت شرکت سهامی‌خاص باید 35 درصد مبلغ اعلام شده به حساب شرکت واریز گردد، در صورتی که در مورد شرکت با مسئولیت محدود اینگونه نیست.

تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود

گاه پیش می‌آید که پس از ثبت شرکت سهامی‌خاص، موسسین تصمیم می‌گیرند که آن را به شرکت با مسئولیت محدود تبدیل کنند. برای این کار نیاز است که یک مجمع فوق‌العاده تشکیل شود و تمام اعضا رضایت خود را اعلام دارند.

سپس باید اصل صورتجلسه مجمع عمومی ‌فوق‌العاده و جلد اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود که تمام صفحات آن به وسیله اعضای هیات مدیره امضاء شده‌اند را با فتوکپی شناسنامه شرکای قدیم و جدید و اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت شرکت جهت حضور در مجمع عمومی‌ فوق‌العاده که با حد نصاب اکثریت تشکیل شده است را به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه کرده که پس از ثبت در دفاتر و امضاء ذیل آن توسط نماینده، شرکت سهامی‌خاص به شرکت با مسئولیت محدود تبدیل می‌شود.

گاهی ممکن است که عکس این موضوع هم اتفاق بیفتد و هیات مدیره تصمیم بگیرند شرکت با مسئولیت محدود را به شرکت سهامی‌خاص تبدیل کنند. مدارک مورد نیاز برای این کار به شرح زیر است:

دو جلد اساسنامه

دو برگ اظهار نامه

فتوکپی شناسنامه سهامداران و بازرسان

گواهی بانک دایر بر پرداخت ۳۵% سرمایه تعهدی

صورتجلسه مجمع عمومی‌موسس و هیات مدیره

پس از تکمیل این مدارک، نماینده شرکت آنها را به همراه صورتجلسات به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل و با پرداخت هزینه‌های قانونی، ذیل دفاتر ثبت را امضا کرده و با این اقدامات شرکت مسئولیت محدود به سهامی‌خاص تبدیل می‌گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *