آیا شرکت ثبت کنیم؟

ثبت شرکت، آری یا خیر؟
مزایای ثبت شرکت
2015-11-14
شرکت-با-مسئولیت-محدود
شرکت مسئولیت محدود
2015-11-17
Show all

آیا شرکت ثبت کنیم؟

معایب-ثبت-شرکت

پاسخ این سوال قطعا بلی است. اگر قصد شروع یک فعالیت اقتصادی قانونی را دارید، بهتر کار ثبت شرکت است. در مقاله مزایای ثبت شرکت، با مزایای انواع شرکت آشنا شدید. اما گاهی ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا ثبت شرکت معایبی هم دارد؟ از آنجایی که هیچ کاری صد در صد سود و مزایا نیست، ثبت شرکت هم از این قاعده مستثنی نیست. پاسخ سوال آیا شرکت ثبت کنیم؟ بلی است. چرا که علی رغم اینکه ثبت شرکت معایبی هم دارد، مزایای آن به قدری است که این معایب به چشم نمی آیند.

در این مقاله مواردی که ممکن است جزو معایب شرکت به حساب بیاید را عنوان می کنیم و شما به قطع به پاسخ سوال آیا شرکت ثبت کنیم؟ خواهید رسید.

 

هزینه‌های اولیه

شروع هر کسب و کار هزینه بردار است و اگر شرکتی ثبت شود مسلما این هزینه‌ها بیشتر از راه اندازی یک کسب و کار شخصی خواهد بود.

 

آشنایی با قانون تجارت

یکی دیگر از شرط‌های لازم برای ثبت شرکت، آشنایی با قانون تجارت است. شما می‌توانید با کمی ‌صبر و حوصله و صرف زمان، این مشکل را حل کنید. حل این مسئله به دو شکل ممکن است:

  1. خودتان وقت گذاشته و قانون تجارت ایران را مطالعه کنید تا با چند و چون کار آشنا شوید.
  2. راه حل ساده‌تر این است به شرکت و موسساتی که برای این منظور ( مشاوره و راهنمایی) تشکیل شده‌اند مانند ثبت شتاب مراجعه کرده و از آنها کمک بخواهید.

 

محل کار مشخص

داشتن یک آدرس و نشانی از جمله الزامات برای ثبت شرکت است. در همان ابتدای کار تا سه ماه می‌توان از نشانی یک منزل استفاده کرد اما بعد از آن و به هنگام تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی، باید نشان یک مکان تجاری وجود داشته باشد.

 

حقوق و بیمه

تمام شرکت‌ها طبق قانون کار موظفند کارکنان خود را بیمه کنند. هر کارفرما باید علاوه بر پرداخت حقوق ماهیانه، کارمند را بیمه کرده و درصدی از حق بیمه او را پرداخت کند.

 

دفاتر مالیاتی

هر شرکتی که به ثبت برسد موظف است که دفاتر مالیاتی را پر کرده و آنرا به اداره مالیات تحویل دهد. به طور معمول مواردی مثل درآمد، هزینه‌ها، بدهی‌ها و … در این دفاتر ثبت می‌شوند. برای اخذ دفاتر مالیاتی می‌توانید به شرکت و موسساتی مثل ثبت شتاب که در این زمینه تخصص و تجربه دارند، مراجعه کرده و آن را با پرداخت کمترین هزینه دریافت کنید.

 

مالیات

هر فعالیت اقتصادی که زیر نظر قانون انجام ‌گیرد، ملزم به پرداخت مالیات است. هر شرکتی که ثبت شود باید در پایان هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره دارایی و پرداخت مالیات تحویل دهد.

میزان مالیات هر شرکت به عوامل مختلفی چون میزان درآمد شرکت، سود خالص کسب شده در انتهای سال مالی، ارائه به موقع اظهار نامه مالیاتی، تکمیل صحیح دفاتر مالیاتی و… بستگی دارد.

اگر شرکتی در طول یک سال مالیاتی فعالیتی نداشته باشد، می‌تواند اظهارنامه عدم فعالیت را به دارائی تحویل داده و از دادن مالیات معاف شود.

 

همانطور که در بالا مشاهده کردید معایب ثبت شرکت آنقدر نیست که بتوان از ثبت آن صرف نظر کرد. در واقع هر گونه فعالیت اقتصادی علاوه بر سود، مقداری هم هزینه بر می‌دارد.

1 دیدگاه

  1. محمدحسین قائینی می‌گه:

    باعرض سلام.
    برای ثبت شرکت باید از کجا شروع کنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *